0 шт.0.00 грн.

Немає товарів у кошику.

Ремонт інверторів ламп SAMPO 79AL15. Діагностика та заміна

Статті / Ремонт інверторів ламп SAMPO 79AL15. Діагностика та заміна

Одне з небагатьох, що реально можна ремонтувати в LCD-моніторах, так це джерела живлення ламп заднього підсвічування панелі. Основними причинами відмови цих джерел живлення є високі напруги, створювані з їхньої виході, і навіть імпульсний режим роботи. Ремонтопридатність джерел живлення забезпечують кілька факторів, серед яких: використання стандартних, а значить, і доступних радіоелементів, друкований монтаж, що дозволяє працювати з традиційним паяльним інструментом, можливість підбору аналогів до радіодеталів, що відмовили, і досить проста схемотехніка, з якою знайома велика кількість фахівців. Деякі труднощі у ремонті інверторів заднього підсвічування фахівці відчувають через відсутність схем на конкретні вироби. Комусь стане простіше після вивчення матеріалу цієї публікації.

 

Джерела живлення ламп заднього підсвічування, звані часто просто інверторами, дуже рідко виробляються фірмами, що випускають монітори, тобто. інвертори всім відомих моніторних брендів випускаються сторонніми фірмами, знайти інформацію з яких буває досить складно. Навіть якщо у вас в руках сервісна документація на LCD-монітор, в якій є принципові схеми, знайти в цій документації схему інвертора, швидше за все, не вийде, а всі несправності, пов'язані і інвертором, пропонується вирішувати його заміною. Тому ремонтувати інвертор, якщо, все-таки, ви на це зважилися, доведеться без допоміжної інформації, використовуючи лише свій досвід, інтуїцію та знання.

Але виявляється і серед виробників (більшість яких просто невідома) інверторів для заднього підсвічування панелей є свої гучні імена, які можна назвати брендом. Таким, дуже гучним, ім'ям є SAMPO - фірма, що виробляє безліч різних деталей до ЕЛТ-моніторів та LCD-моніторів.

SAMPO випускає інвертори для РК-панелей корпорацій Hannstar і LG, а так як панелі цих виробників використовуються в моніторах різних торгових марок, то і місце, де може відбутися «зустріч» з інвертором від SAMPO, непередбачувано.

Інвертор, про який далі йтиметься, призначений для застосування в 15-дюймових LCD-панелях Hannstar типу HSD150MX41. Інвертор створює напругу живлення для двох флуоресцентних ламп з холодним катодом (CCFL), а також дозволяє керувати лампами і регулювати яскравість їх свічення. Електричні характеристики інвертора зібрані таблиці1.

Таблиця 1. Характеристики інвертора Sampo 79AL15

Параметр

Познач.

Значення

Од.

змін.

хв

тип

макс

Вхідна напруга

VIN

10.8

12

13.2

V

Вхідний струм

IIN

800

1300

мА

Мінімальний вихідний струм

IOUTmin

1.7

2.2

2.7

мА

Максимальний вихідний струм

IOUTmax

5.8

6.2

6.7

мА

Частота генерації

F

40

50

60

kHz

Вихідна напруга

(без навантаження)

Vopen

1250

1400

1550

Vrms

Вихідна напруга

(З навантаженням)

Vload

580

680

780

Vrms

 

Принципова схема інвертора наведено на рис.1. До цієї схеми та до принципів її роботи можна зробити такі зауваження.

 

Рис.1 Схема електрична принципова інвертора заднього підсвічування Sampo 79AL15

1) Вхідним роз'ємом інвертора є 5-контактний роз'єм CON1через який на інвертор подається живлення та керуючі сигнали. Призначення та особливості сигналів роз'єму CON1 наводиться у табл.2.

Таблиця 2. Призначення сигналів роз'єму CON1

Сигнал

Опис

1

VIN

Вхідна напруга живлення номіналом 12В.

2

GND

Земля

3

ON/OFF

Сигнал увімкнення/вимкнення інвертора. У разі встановлення на цьому контакті сигналу високого рівня (3V) інвертор запускається, і лампи вмикаються. У разі встановлення на цьому контакті сигналу низького рівня (0V) інвертор та лампи вимикаються.

4

DIMMING

Сигнал управления яркостью свечения ламп. Сигнал является аналоговым, что обеспечивает плавное управление яркостью. Диапазон изменения сигнала: от 0В до 5В. Максимальной яркости ламп соответствует напряжение 5В, а минимальной — 0В.

5

2) У ланцюгу живлення інвертора є плавкий запобіжник F1 (1.5А), що перегорає щоразу при пробої силових транзисторів інвертора.

3) Імпульсний струм у первинних обмотках імпульсного силового трансформатора PT1 створюється автогенераторним перетворювачем, що складається з Q5 та Q6 та обмоток трансформатора PT1. Запуск автогенераторного перетворювача здійснюється в момент подачі на нього напруги живлення, номіналом близько 9В від імпульсного регулятора. Яскравість свічення ламп регулюється шляхом зміни цієї вхідної напруги, а для її зміни призначений імпульсний регулятор.

4) Імпульсний регулятор виконаний за схемою понижуючого типу і до його складу входять: ключовий силовий транзистор Q4, діод D2 та дросель L1.Транзистор Q4 перемикаючись з високою частотою (десятки кГц), забезпечує перетворення вхідної постійної напруги +12В послідовність високочастотних імпульсів. Ці імпульси потім згладжуються дроселем L1, у результаті створюється напруга постійного струму величиною 8-9 У. Диодом D2 забезпечується утримання струму через дросель L1 у моменти закритого стану транзистора Q4. Зміною співвідношення часу відкритого та закритого стану транзистора Q4 можно регулировать уровень выходного напряжения, т.е. регулировать яркость ламп. Управляется транзистор Q4 микросхемой широтно-импульсного модулятора (ШИМ) — IC.

5) Мікросхема ШІМ є мікросхемою типу TL5001 виробництва Texas Instruments. Це типова мікросхема ШІМ, тому не докладно розглядатимемо її особливості, а просто наводимо призначення її контактів у табл.3.

Таблиця 3. Призначення контактів ШІМ-контролера TL5001

Сигнал

Опис

1

OUT

Вихід, на якому формуються високочастотні імпульси з тривалістю, що змінюється. Амплітуда імпульсів до 12 ст.

2

VCC

Напруга живлення (12В)

3

COMP

Вхід внутрішнього компаратора. До цього висновку зазвичай підключається компенсаційний ланцюг.

4

FB

Вхід зворотний зв'язок. Потенціал цьому вході визначає тривалість імпульсів на виході OUT. Чим більша напруга на контакті FB, тим менша тривалість імпульсів на виході OUT.

5

SCP

Виведення захисту від короткого замикання.

6

DTC

Висновок регулювання "мертвого" часу. Може використовуватись як захист від роботи в аварійних режимах. При установці цьому контакті напруги менше 0.7В, імпульси на виході OUT пропадають.

7

RT

Висновок для підключення частотозадаючого резистора. Резистор номіналом від 15 до 250 кОм визначає частоту внутрішнього генератора мікросхеми в діапазоні від 20 до 500 кГц.

8

GND

Земля.

 

6) Ланцюг запуску інвертора представлений двома транзисторами:Q1 та Q2. Якщо сигнал ON/OFF на конт.3 роз'єм CON1 встановлюється у високий рівень, відкривається транзистор Q1, який відкриває транзистор Q2, і на мікросхему ШІМ подіється напруга живлення, що призводить до її запуску, а, значить, і до запуску всього інвертора.

7) Транзистор Q7 спільно зі стабілітроном D3 утворюють ланцюг захисту від перевищення вихідної напруги регулятора згори 9.1 У. Якщо таке перевищення відбувається, стабілітрон відкривається та відкриває транзистор Q7. Транзистор Q7 своїм переходом колектор-емітер шунтує конт.6 (DTC) мікросхеми ШІМ, що призводить до її блокування та вимкнення інвертора.

8) Дві лампи CCFL підключаються до роз'ємів CON2 та CON3. 1 контакт цих роз'ємів позначений HOT, і на нього подається високовольтна імпульсна напруга, а контакт 2 позначений RETURN, і цей контакт підключається через резистори R17 і R18 до «землі».

9) Резистори R17 та R18 є елементами, що визначають обрив ланцюга ламп. З цих резисторів сигнал зворотного зв'язку ламп через D4 подається на мікросхему ШІМ.

10) Що стосується безпосередньо перетворювача, то він виконаний за класичною автогенераторною схемою Ройєра, і утворений двома транзисторами: Q5 та Q6 та трансформатором PT1. Пусковими резисторами автогенератора є R15 та R16.

Розглянемо типові несправності інвертора, і навіть методи їх діагностики.

Таблиця 4. Типові несправності інвертора Sampo 79AL15

Несправність

Можлива причина

Методи діагностики

Інвертор не запускається.

Несправність запобіжника F1

1. "Продзвонити" тестером.

2. Перевірити наявність напруги +12В конт.1 роз'єму CON1 та на конденсаторі C1.

Несправність транзисторів Q1 та Q2

Перевірити наявність з урахуванням транзистора Q1 сигналу «високого» рівня. За його наявності перевірити на колекторі Q2 та на конт.2 мікросхеми напруга +12В. За його відсутності – замінити Q1 та Q2.

Несправність транзистора Q4 та діода D2

1. Перевірити наявність напруги +12 на конт.1,2 і 3 транзистора Q4.

2. Перевірити осцилографом наявність імпульсів амплітудою 12В на конт.5,6,7 і 8, або перевірити тестером наявність напруги з значенням 8В.

Несправність транзистора Q3 та діода D1

Перевірити осцилографом наявність імпульсів на базі та на емітері Q3.

Несправність дроселя L1

Перевірити осцилографом наявність імпульсів амплітудою 12В на «вході» дроселя, після чого перевірити наявність на його «виході» постійної напруги номіналом близько 8В.

Несправність транзисторів Q5 та Q6

Перевірити тестером транзистори Q5 та Q6 на пробій.

Несправність транзистора Q7 та стабілітрона D3

1. Перевірити тестером стабілітрон D3.

2. Перевірити тестером перехід колектор-емітер транзистора Q7 на наявність пробою.

Інвертор вимикається. Спрацьовує захист від перевищення вихідної напруги.

Несправність імпульсного трансформатора PT1

1. Перевірити трансформатор PT1 методом заміни на свідомо справний.

2. Можна використовувати стандартні методики перевірки імпульсних трансформаторів, що ґрунтуються на явищі резонансу, але ці методи не відрізняються високою достовірністю результатів.

3. Перевірити наявність імпульсної напруги на вторинній обмотці PT1 трансформатора з діючим значенням 1400 ±150В. За відсутності напруги замінити трансформатор.

Яскравість ламп (підвищена або знижена), що не відповідає.

Несправність C6

Перевірити осцилографом наявність імпульсів на обох обкладках конденсатора.

Несправність резисторів R17 та R18

Перевірити R17 та R18 на відповідність номіналам.

Несправність діода D4

Перевірити діод D4 на пробій та коротке замикання.

Несправність резистора R9

Перевірити частоту імпульсів на виході мікросхеми (конт.1). Вона має бути в діапазоні від 150 до 290 кГц.

Несправність конденсатора С12

Перевірити конденсатор C12 методом заміни на свідомо справний.

Яскравість не керується.

Несправність резисторів R1 та R2, конденсатора C3

1. Перевірити зміну напруги на конт.5 роз'єму CON1 та відповідну зміну потенціалу на конт.4 мікросхеми.

2. Перевірити R1, R2, C3 відповідність номіналам.

 

Про методи тестування інвертора ми дуже докладно розповідали у попередньому номері нашого журналу, і тому не повторюватимемо все, що там розповідалося. Зробимо лише уточнюючі зауваження щодо моделі тестування даного інвертора. Можлива схема вимірювального стенду показано на рис.2. Як навантаження, еквівалентне лампам CCFL, в цьому стенді використовуються резистори номіналом 110 ком. Через ці резистори повинен протікати максимальний струм (6.2 ±0.5 мА) при встановленні на конт.5 роз'єму CON1 (DIMING) напруги , і повинен протікати мінімальний струм (2.2±0.5 мА) при встановленні на конт.5 роз'єму CON1 напруги . Для вимірювання вихідного струму в схемі тестування пропонується використовувати резистори – датчики струму номіналом 10 Ом. Вимірювання падіння напруги на цих 10-омних резисторах даватиме чітке уявлення про величину струму (для цього потрібно тільки згадати закон Ома). Також можна використовувати і включення тестера в режимі вимірювання струму, як це і пропонувалося в схемі тестування, розглянутої в попередньому номері журналу.

Рис.2 Вимірювальний стенд для діагностики інвертора Sampo 79AL15

 

 

Зворотній дзвінок


      Приєднатися до списку очікування Ми повідомимо Вас, коли товар надійде на склад. Будь ласка, залиште свою діючу адресу електронної пошти нижче.